Description
| Available | May 2023 |
|---|---|
| Colors | Predawn Black Serenity Blue Glacier Glow |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G; |
| Key features | Full HD+ Always-on AMOLED display 64MP RGBW triple main camera IP53 dust and splash resistance Face and fingerprint unlock 33W fast charging support Dual stereo speakers with DTS audio |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Operating system | Android 13 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics processor | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging Support |
| Platform features | IP53 Dust and Splash Resistance Dual Stereo Speakers DTS Audio |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.67 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 395 ppi |
| Display features | Always-on Display Wide Color P3 Tuv Rheinland Low Blue Light |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP F1.7 + 2MP F2.4 + QVGA |
| Camera features | Night / Bokeh / Panorama / HDR PDAF Quad LED Flash RGBW |
| Video recording | Full HD 30fps HDR / Video Bokeh Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP F2.45 |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Ambient Light Proximity Compass |
| Connectivity | Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.0 USB Type-C / USB OTG |

