Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | June 2021 |
| Dimensions | 163.5 x 73.8 x 8.7 mm |
| Colors | Starry Night Blue Monet’s Summer |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 50MP optical zoom camera 4K video recording Super AMOLED display 90Hz refresh rate Gorilla Glass 5 Helio G95 gaming processor |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Operating system | Android 11 HiOS 7.6 |
| Processor | 2.05 GHz Octa-core |
| Chipset | Mediatek Helio G95 |
| Graphics processor | Mali-G76 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 4700mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging 0 – 70% in 30min |
| Platform features | Gorilla Glass 5 Back Liquid Cooling |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.7 Inches 1080 x 2340 Pixels |
| Display type | Super AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 385 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Gorilla Glass 5 |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.85 + 13MP + 8MP |
| Camera features | 1/1.3 Inch Sensor Quad LED Flash Laser AF Super Night View 3.0 Optical Zoom 120-degree Ultra Wide Angle / Macro / Night / Portrait |
| Video recording | 4K 30fps 960fps Super Slow-Mo 4K Time-Lapse Movie Mode |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 48MP + 8MP |
| Front camera features | 115-degree Ultra Wide Angle Dual LED Flash Portrait / AI Beauty / Bokeh Face Unlock |
| Video recording | Full HD @30fps HD @30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Ambient Light Accelerometer Gyro Proximity Compass |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual band Wi-Fi GPS / GLONASS / BDS Bluetooth 5.0 |

