Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Other names | Phantom X2 |
| Available | December 2022 |
| Dimensions | 164.6 x 72.7 x 8.9 mm |
| Colors | Moonlight Silver Stardust Gray |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G: B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66; 5G: N1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78, 79 |
| Key features | Curved 90Hz AMOLED display Display protected by Gorilla Glass Victus 64MP RGBW main camera with OIS 10-core graphics processor 45W fast charging provides 54% in 20 min UFS 3.1 fast storage |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Operating system | Android 12 HiOS 12 |
| Processor | 3.05 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 |
| Graphics processor | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB UFS 3.1 |
| Card slot | No |
| Battery | 5160mAh Li-Po |
| Battery features | 45W Fast Charging 54% in 20 Min |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 399 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Gorilla Glass Victus Curved Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP + 13MP + 2MP |
| Camera features | HDR / Night / Portrait / Panorama PDAF OIS LED Flash RGBW Sensor |
| Video recording | 4K 60/30fps Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP |
| Front camera features | Portrait / AI Beauty / Bokeh Face Unlock LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Ambient Light Accelerometer Gyro Proximity Compass |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi GPS / GLONASS / BDS Bluetooth 5.3 |

