Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 145.2 x 74.1 x 9.9 mm |
| Weight | 150 g |
| Colors | Dark Blue Lake Blue |
| Network | 2G, 3G |
| Network features | 2G: 900, 1800; 3G: 900, 2100 |
| Key features | 2MP selfie camera with face unlock Dual SIM Android 10 Go edition Bluetooth 4.2 5MP main camera with AI filters MicroSD slot |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-400 |
| Operating system | Android 10 Go Edition HiOS |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | Unisoc SC7731e |
| Graphics processor | Mali-400 |
| RAM | 1GB |
| Storage | 16GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 2400mAh Li-Ion |
DISPLAY |
|
| Display size | 5.0 Inches 480 x 854 Pixels |
| Display type | TFT Screen 16M Colors |
| Pixel density | 196 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 5MP |
| Camera features | Portrait AI Beauty LED Flash |
| Video recording | HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 2MP |
| Front camera features | LED Flash Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot Bluetooth 4.2 GPS |

