Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2022 |
| Dimensions | 157.8 x 73.8 x 9.7 mm |
| Colors | Lime Green Sea Blue Sky Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 6.1-inch HD+ display Android 11 Go edition 5MP dual main camera 5MP selfie camera with flash Face and fingerprint unlock 4G LTE and Dual SIM connectivity |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-400 |
| Operating system | Android 11 Go Edition HiOS |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | Unisoc SC7731e |
| Graphics processor | Mali-400 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | MicroSD Up To 32GB |
| Battery | 5000mAh Li-Ion |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.1 Inches 720 x 1560 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 282 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 5MP + QVGA |
| Camera features | Portrait AI Beauty LED Flash |
| Video recording | HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | Face Unlock LED Flash |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot Bluetooth 5.0 GPS |

