Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2022 |
| Dimensions | 160.3 x 78.8 x 10.9 mm |
| Colors | Ice Crystal Blue Starfall Grey Iris Purple |
| Network | 2G, 3G |
| Key features | 6-inch display Android 11 Go edition 5MP main camera 5MP selfie camera with LED flash Face and fingerprint unlock Dual SIM and 3G connectivity |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-400 |
| Operating system | Android 11 Go Edition HiOS |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | Unisoc SC7731e |
| Graphics processor | Mali-400 |
| RAM | 1GB |
| Storage | 16GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 4000mAh Li-Ion |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.0 Inches 480 x 960 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 179 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 5MP |
| Camera features | Portrait AI Beauty LED Flash |
| Video recording | HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | Face Unlock LED Flash |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot Bluetooth 5.0 GPS |

