Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 171.4 x 77.3 x 9.1 mm |
| Colors | Black Grey Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 13MP dual main camera 8MP selfie camera with LED flash 6000mAh battery power 18W fast charging Up to 120Hz touch sampling rate Android 11 |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11 HiOS 7.6 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Mediatek Helio P22 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 6000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.82 Inches 720 x 1640 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 263 ppi |
| Display features | Up To 120Hz Touch Sampling Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP + 2MP |
| Camera features | AI Beauty Portrait Mode Quad LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | AI Beauty Portrait Mode Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Ambient Light G-Sensor Proximity |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct Bluetooth 5.0 GPS / BDS |

