Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2019 |
| Dimensions | 165.28 x 75.9 x 8.2 mm |
| Colors | Misty Grey Royal Purple Vacation Blue Energetic Orange |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 4G LTE 13MP triple main camera Fingerprint ID Face ID Android Pie USB OTG |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 9.0 Pie; HiOS 5.5 UI |
| Processor | 2.0 GHz Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | Up to 128GB |
| Battery | 4000mAh Li-Ion |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.52 inches 720 x 1600 pixels |
| Display type | IPS screen 16M colors |
| Pixel density | 269 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP Triple |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama HDR Touch to focus Dual LED flash |
| Video recording | 1080p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | LED flash AI Face ID |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 WiFi hotspot GPS Bluetooth 4.2 USB OTG |

