Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | April 2021 |
| Dimensions | 164.8 x 76.1 x 9.5 mm |
| Colors | Spruce Green Magnet Black Morpheus Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Tecno HiOS 7.5 Fingerprint unlock 16MP dual main camera 4G / 3G / 2G 5000mAh battery power Android 11 |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11 HiOS 7.5 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio A25 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | Up to 30 Days Standby |
| Platform features | Auto Dark Theme App Twin |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS screen 16M Colors |
| Pixel density | 269 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 16MP + AI Lens |
| Camera features | Quad LED Flash AI Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | AI Beauty AI Portrait Dual LED flash Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Ambient Light Proximity G-Sensor |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Bluetooth 4.2 GPS Wi-Fi Hotspot USB OTG |

