Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2019 |
| Dimensions | 159 x 74.7 x 9.8 mm |
| Weight | 201.8 g |
| Colors | Crystal Sky Crystal Black Midnight Ocean |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Gorilla Glass 6 Super AMOLED display 48MP quad main camera 32MP pop-up selfie 4K video recording USB Type C Fast charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 612 |
| Operating system | Android 9.0 Pie; Funtouch 9.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 675 |
| Graphics processor | Adreno 612 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | No |
| Battery | 4100mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.44 inches 1080 x 2400 pixels |
| Display type | Super AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 409 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP + 8MP + 13MP + 2MP Quad |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR LED flash PDAF 2x optical zoom |
| Video recording | 2160p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP + 8MP Dual Pop-up |
| Front camera features | HDR |
| Video recording | 1080p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Gyro Compass |
| Connectivity | USB 2.0 USB Type-C NFC (Optional) Bluetooth 5.0 Dual-band WiFi WiFi Direct WiFi hotspot GPS GLONASS GALILEO BDS USB OTG |

