Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2020 |
| Dimensions | 161.3 x 74.2 x 7.4 mm |
| Weight | 171 g |
| Colors | Midnight Jazz Sunset Melody Moonlight Sonata |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: B2, B3, B5, B8; 3G: B1, B5, B8; 4G FDD LTE: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28; 4G TDD LTE: B38, B39, B40, B41 |
| Key features | AMOLED display 44MP selfie 4K selfie video 64MP triple main camera USB Type C 33W fast charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 618 |
| Operating system | Android 11; Funtouch 11 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G |
| Graphics processor | Adreno 618 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 4000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Flash Charge 30 min for 65% |
| Platform features | Ultra Game Mode |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.44 inches 1080 x 2400 pixels |
| Display type | AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 409 ppi |
| Display features | 20:9 Aspect Ratio |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP F1.9 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Super Night mode 2.5cm Super Macro Bokeh 120-degree Super Wide Angle Smart Zoom Ultra Stable Video Dual LED flash Dual-tone Flash |
| Video recording | 4K 30fps Motion/Eye/Object Autofocus |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 44MP F2.0 |
| Front camera features | Autofocus Eye Autofocus Super Night Selfie |
| Video recording | 4K 30fps Eye Autofocus Steadiface Video Stabilization Slo-Mo @240fps Dual-View video |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Ambient Light Proximity E-Compass Gyroscope |
| Connectivity | USB 2.0 USB Type C Bluetooth 5.1 WiFi Direct Dual band WiFi WiFi hotspot GPS BDS GLONASS GALILEO USB OTG |

