Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | January 2022 |
| Dimensions | 157.2 x 72.4 x 7.4 / 7.6 mm |
| Weight | 179 / 181 g |
| Colors | Sunshine Gold Stardust Black |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1700, 1900, 2100; 4G: B1, B2, B3, B4, B5, B8, B18, B19, B26, B38, B39, B40, B41; 5G: N1, N3, N5, N8, N7, N20, N28, N38, N40, N41, N77, N78 |
| Key features | 90Hz AMOLED display with HDR10+ 64MP triple main camera 4K video recording 4200mAh battery with 44W fast charging 50MP dual selfie camera with HDR Color changing back panel |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Operating system | Android 12 Funtouch 12 |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 5G |
| Graphics processor | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | No |
| Battery | 4200mAh Li-Po |
| Battery features | 44W Fast Charging 1 – 68% In 30 Min |
| Platform features | Hi-Res Audio |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.44 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 409 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate HDR10+ |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP F1.9 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Camera features | 120-degree Ultra Wide Angle PDAF Panorama Portrait Macro Super Night Pro Bokeh Dual LED Flash |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps Slo-Mo Time-lapse EIS Dual-view Video |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 50MP F2.0 + 8MP F2.3 |
| Front camera features | Face Unlock HDR 105-degree FOV LED Flash |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Ambient Light Proximity E-Compass Gyroscope |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Bluetooth 5.2 Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Hotspot GPS / BDS / GALILEO / GLONASS / QZSS / NavIC |
| Connectivity features | AptX HD |

